Hodowla kotów tajskich SmartSara*PL

logo hodowli
Prowadzimy niewielką domową hodowlę kotów tajskich mieszczącą się w Bystrzycy koło Oławy w województwie dolnośląskim.

Nasza miłość do tych kotów zaczęła się wiele lat temu wraz z przybyciem do naszego domu kotki Sary. Sara była z nami przez 17 lat. Nie była kotką hodowlaną, nie znaliśmy jej pochodzenia, ale jej wygląd i charakter wskazywały na „tajskie” korzenie. Po jej odejściu postanowiliśmy, że w naszym domu będą zawsze koty takie jak ona. O jej ciągłej obecności w naszym życiu świadczy też nazwa hodowli. Nasze koty żyją obok nas, na prawach domowników. Zależy nam, aby kocięta z naszej hodowli były zdrowe, zadbane, „prawdziwie tajskie” z udokumentowanym  pięciopokoleniowym pochodzeniem i doskonale  przyzwyczajone do  życia wśród ludzi.                                        

Hodowla Smart Sara *Pl zarejestrowana jest w Polskim Związku Felinologicznym, który jest członkiem światowej organizacji World Cat Federation.

 

O rasie

Rasa tajska wywodzi się od kotów syjamskich, które przybyły do Europy z Syjamu pod koniec  XVIII wieku.

Pierwsze koty syjamskie wyglądały dokładnie tak jak dzisiejsze koty tajskie, jednak wzorzec rasy przez lata się zmieniał i dzisiejsze koty syjamskie bardzo różnią się od pierwowzoru. Na początku lat 90-tych postanowiono odtworzyć rasę o pierwotnym wyglądzie. Efektem starań hodowców są dzisiejsze koty tajskie.

Kot  tajski to kot  o wadze od 3 do 5 kg , średniej wielkości, o umięśnionej, ale eleganckiej budowie. Głowa powinna być okrągła, a oczy migdałowe, koniecznie w mniej lub bardziej intensywnym odcieniu błękitu. Krótka sierść  jest jedwabista i delikatna w dotyku. Kot tajski posiada charakterystycznie umaszczone jasne futro z ciemnymi oznaczeniami point na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Ważny jest wyraźny kontrast pomiędzy jasnym korpusem i znaczeniami. Niedopuszczalne są ciemne łaty na jasnych częściach ciała i jasne na ciemnych oznaczeniach. Znaczenia występują w różnych odmianach barwnych: seal point, blue point, chocolate point, lilac point, red point, a także pręgowane tabby lub szylkretowe torti.

Zalety kotów tajskich to nie tylko to co widać na pierwszy rzut oka , to przede wszystkim wspaniały charakter. Są świetnymi towarzyszami człowieka. Zawsze obecne, nie narzucające się, świetnie wyczuwają nastrój. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i wyrażają to na mnóstwo sposobów. Charakteryzują się gadatliwością,  zawsze  odpowiadają na zadawane pytania i można z nimi porozmawiać na każdy temat. Uwielbiają zabawy, są niezmordowane w gonitwach za piórkiem, świetnie aportują, a jednocześnie są mruczącymi, proszącymi o pieszczoty kolankowcami. Co ważne, nie niszczą sprzętów domowych, łatwo uczą  się co im  wolno, a  które miejsca są dla nich zabronione, jeżeli takie w domu są.

Nie są to koty wymagające specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza przycięciem pazurków, można raz na jakiś czas przeczesać futerko, aby pozbyć się martwego podszerstka, dzięki czemu koty nie gubią w domu sierści.

Raczej nie nadają się na  koty samodzielnie wychodzące z domu. Oprócz tego, że czyha tam na nie mnóstwo niebezpieczeństw, koty tej rasy ze względu na piękny wygląd i ufny charakter łatwo mogą stać się ofiarą kradzieży. Za to bardzo łatwo nauczyć je chodzenia na smyczy - odpowiednio przyuczone spacerują na smyczy lepiej niż niejeden pies i sprawia im to ogromną frajdę.

 

Nasza lokalizacja

Hodowla kotów tajskich SmartSara*PL

Adres: 

ul. Podgórna 8, Bystrzyca

55-200 Oława

Kontakt telefoniczny:

kom. +48 698 833 882

tel. 71 301 67 42

e-mail : smartsara@poczta.fm

www.facebook.com/thaicatterysmartsara